شنبه تا چهارشنبه

02188237305

09121885760 - 09121883530

اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان

اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان

اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان شامل طراحی و پیاده سازی سیم های برق یا به بیانی ساده تر سیم  کشی هایی است که به منظور برقراری جریان الکتریسیته در ساختمان و استفاده از تجهیزات الکتریکی نظیر سیستم روشنایی، منبع تغذیه سیستم تهویه، منبع دوربین مداربسته، پم های آب، برق اضطراری و سیستم اعلام حریق، آسانسور و غیره صورت می گیرد. در ادامه توضیحات بیشتری راجع به این موضوع و دیگر مباحث مهم مرتبط با آن ارائه خواهد شد.

منظور از اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان چیست ؟

در اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان شرایط لازم برای بهره گیری از تجهیزات الکتریکی و همچنین تامین برق ساختمان فراهم می شود. پس به جرات می توان گفت که در صنعت ساختمان سازی مدرن، اجرای تاسیسات الکتریکی اهمیت بسیار بالایی دارد. ناگفته نماند که این فرایند کاملاً تخصصی بوده و متصدیان فعال در این حوزه باید به اندازه کافی دانش، تخصص و مهارت داشته باشند. ناگفته نماند که سیم کشی ساختمان در حال حاضر نسبت به گذشته بسیار متفاوت تر شده و بدون در اختیار داشتن یک طراحی استاندارد و کاملاً مهندسی قابل اجرا نخواهد بود.

به عبارت دیگر در طراحی و همچنین اجرای تاسیسات برق ساختمان یک سری اصول، استاندارد و ایمنی خاصی وجود دارد که رعایت تمامی آنها در حین انجام کار ضروری است. به همین دلیل امروزه در بسیاری از مراکز آموزش عالی کشور، نظیر سازمان نظام مهندسی برق، سازمان فنی و حرفه ای و کار دانش، آموزش های مختلفی در رابطه با طراحی و انجام تاسیسات برق ساختمان ارائه می شود.

ناگفته نماند که اگر  سیم کشی برق ساختمان به صورت استاندارد و با توجه به اصول و نکات مهم حاکم بر این امر صورت بگیرد شرایط مناسبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و همچنین مصرف بهینه برق در ساختمان فراهم می شود.

 

مراحل اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان

 

مراحل اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان

شرایط و نحوه اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان از لحظه طراحی نقشه سازه به واسطه مهندسان و معماران به نوعی مشخص می شود. به طور کلی اجرای تاسیسات برقی در چند مرحله مختلف و به صورت همزمان و موازی با عملیات نهایی بنا صورت می گیرد که این مراحل شامل موارد زیر هستند.

 1. ایجاد شیار روی دیوار

اولین مرحله سیم کشی برق ساختمان شامل ایجاد شیار روی دیوار است که به منظور ایجاد مکانی مناسب برای عبور لوله های برق و نصب پریز و کلید انجام می شود.  در این مرحله قسمت هایی از سطح دیوار که از قبل به واسطه مهندس و طراح تاسیسات برقی ساختمان معین شده است، با استفاده از ابزار مخصوصی به نام شیار کن، کنده می شود. پس از کار گذاشتن قوطی کلید و پریز و عبور دادن لوله ها در حالت استاندارد در یک سطح کاملاً تراز با استفاده از گچ و خاک اندود می گردد. البته ناگفته نماند که علاوه بر سطح دیوارها قسمت هایی از کف و سقف ساختمان نیز به منظور عبور لوله های خرطومی و لوله برق نیز باید شیار زنی شوند.

 1. عبور سیم برق از داخل لوله ها

در این مرحله برق کار با استفاده از ابزار مناسبی به نام فنر سیم برق را از داخل لوله ها عبور می دهد.

 1. نصب کلید و پریز

در مرحله سوم اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان باید کلید و پریزها در محل تعیین شده نصب شوند. این مرحله معمولاً پس از کاشی کاری، سرامیک کاری و نقاشی دیوارها انجام می شود. به این ترتیب پس از نصب کلید و پریز امکان نصب و استفاده از تجهیزات الکتریکی نظیر کولر، هود و غیره نیز برای کاربر سازه فراهم می شود.

 1. نصب تجهیزات روشنایی و الکتریکی

در این مرحله تمامی تجهیزات و لوازم روشنایی مد نظر در محل های تعیین شده نصب می شوند. پس از نصب تجهیزات و لوازم روشنایی برقکار باید فیوزهای تابلو برق اصلی را مطابق با نقشه اجرا کرده و در نتیجه برق اصلی را وصل کند. همچنین جهت کسب اطمینان خاطر از انجام صحیح کار، لازم است که تمامی پریزها را با کمک دستگاه های تست برق مورد بررسی قرار داده و تست کند و از این طریق مطمئن شود که سیم کشی در سطح ایمنی صورت گرفته و همچنین در پریزهای نصب شده جریان برق وصل بوده و برقرار است. به این ترتیب در این مرحله مراحل اجرای تاسیسات الکتریکی به پایان می رسد.

 

نکات مهم اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان

 

نکات مهم اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان

اجرای تاسیسات برقی ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید با دقت بالایی صورت بگیرد. همچنین انجام این فرایند به دست متخصصان و تکنسین های حرفه ای و با تجربه نیز از جمله موارد مهم حاکم بر مقوله به شمار می رود. علاوه بر موارد عنوان شده دیگر نکات مهم سیم کشی برق ساختمان شامل موارد زیر است.

 • برای جلوگیری از آسیب دیوارها و کاهش مقاومت و استحکام آنها در اثر ضربه، لازم است که شیار زنی حتماً به واسطه شیار زن برقی صورت بگیرد. در صورت عدم دسترسی به شیار زن برقی بهتر است برای کنده کاری از تیشه دو سر تیز استفاده شود.
 • برای جلوگیری از آسیب دیوارها باید عملیات اجرا با دقت و تمرکز بالایی انجام شود
 • در صورت استفاده از فیوز مینیاتوری باید تمامی فیوزهای متعلق به یک برند بوده و از استاندارد یکسانی تبعیت کنند
 • تمامی لوله ها و لوله های خرطومی پس از قرار گرفتن در بخش تعیین شده باید به واسطه سیم مفتولی بسته شوند
 • اگر فضایی که برای عبور لوله ها در نظر گرفته شده است در پشت کاشی ها قرار دارد، باید شیار زنی شود تا لوله ها به کاشی نچسبند
 • برای اتصال سیم های برق به یکدیگر باید از ترمینال استفاده شود
 • برای اتصال لوله ها به یکدیگر باید از چسب خوب و با کیفیت استفاده شود
 • برای آزمایش پریزها نباید فقط به استفاده از فازمتر اکتفا کرد، زیرا احتمال دارد که سیم نول نیز قطع شده باشد و این احتمال با فازمتر قابل شناسایی نیست.
 • وسایل لوله کشی کابل های زره و جعبه های تقسیم باید به زمین متصل شوند
 • در حین خم کردن لوله ها باید خمش تا حدی ادامه پیدا کند که لوله در معرض آسیب قرار نگیرد
 • برای خم کردن لوله هایی که کمتر از ۲۵ متر قطر دارند استفاده از لوله خم کن دستی نیز کفایت می کند. اما لوله هایی که دارای قطر بیشتر از ۲۵ میلی متر هستند برای خم شدن نیاز به دستگاه مخصوص خم کن دارند.
 • باید محل قرارگیری لوله های برق حداقل ۱۵ سانتی متر از دیگر لوله های تاسیساتی، نظیر لوله گاز و آب فاصله داشته باشد
 • باید شعاع خمش لوله ها و فاصله آنها با یکدیگر کاملاً همسان و مشابه باشد
 • در مسیر لوله ها نباید بیشتر از چهار خم ۹۰ درجه استفاده شود
 • برای نصب آیفون و تابلو برق باید ارتفاع ۱.۶۰ متر را در نظر گرفت
 • باید ارتفاع استاندارد پریزها که ۵۰ سانتی متر از کف سازه و فاصله استاندارد کلیدها که ۱۱۰ الی ۱۲۰ سانتی متر از کف ساختمان می باشد را رعایت کرد.
 • کابل ها و سیم ها نباید در محیط مرطوب قرار بگیرند. زیرا وجود رطوبت در مجاورت سیم برق، احتمال وقوع حوادث غیر قابل پیش بینی را بالاتر برده و همچنین احتمال بروز جرقه و اتصال نیز در چنین شرایطی بیشتر می شود.

انواع اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان چیست ؟

 

انواع سیم کشی برق ساختمان

در حال حاضر برای سیم کشی برق در انواع ساختمان دو روش متفاوت که شامل سیم کشی روکار و سیم کشی توکار است وجود دارد. در روش توکار سیم برق به صورت مخفی مورد استفاده قرار می گیرد و از این رو قابل مشاهده نیست. در سیم کشی توکار سه روش اجرایی متفاوت وجود دارد که شامل سیم کشی توکار با جعبه فیوز، سیم کشی توکار با قوطی کلید و پریز و سیم کشی با جعبه تقسیم است. در همه این روش ها در هر نقطه ای که کلید، چراغ و پریز با یکدیگر اتصال پیدا می کنند متناسب با مورد کاربرد یک جعبه نصب می شود.

در بین موارد نام برده قدیمی ترین روش سیم کشی با جعبه تقسیم است‌ و در اکثر ساختمان های قدیمی نیز تاسیسات الکتریکی به همین روش اجرا شده است. مراحل سیم کشی برق در روش توکار با کلید و پریز نیز تقریبا مشابه با استفاده از  جعبه تقسیم است. منتهی در این شیوه به جای جعبه تقسیم از قوطی کلید و پریز استفاده می شود.

در صنعت ساختمان سازی مدرن، سیم کشی با جعبه فیوز در مقایسه با دیگر موارد کاربرد بیشتری دارد و در اغلب سازه ها با کاربری متفاوت این گزینه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

سیم کشی برق ساختمان به روش توکار

سیم کشی برق ساختمان به روش توکار

سیم کشی به روش روکار مخصوصا برای ساختمان های مسکونی و اداری تقریبا منسوخ شده است و جز در موارد خاص و استثنایی چندان کارایی ندارد. زیرا در این شیوه نظم ظاهری سازه تا حدود زیادی به هم می ریزد. اکثر اوقات در مواقعی که کاربری یک سازه تغییر پیدا کرده و بر حسب نیاز باید پریز برق بیشتری در ساختمان وجود داشته باشد به ناچار با استفاده از این روش به تعداد نیاز پریز و کلید برق اضافه می شود. البته ناگفته نماند، این در صورتی است که ساختمان در معرض بازسازی قرار نگیرد. زیرا در صورت بازسازی، سیم کشی و افزودن پریز و کلید برق به صورت توکار اجرا می شود.

البته در فضاهای صنعتی و همچنین سوله ها نیز برای سهولت انجام کار و همچنین به دلیل عدم توجه به زیبایی و نظم فضا و یک سری دلایل فنی ممکن است سیم کشی برق به صورت روکار اجرا شود.

 

تجهیزات مورد نیاز برای سیم کشی برق ساختمان

 

تجهیزات مورد نیاز برای سیم کشی برق ساختمان

پس از طراحی تاسیسات برقی سازه به واسطه مهندسان برق نوبت به مرحله اجرای آن می رسد. منتهی اجرای پروژه نیاز به یک سری تجهیزات و ابزارآلات دارد که این تجهیزات بر اساس طراحی صورت گرفته و همچنین نوع سازه متفاوت هستند. به عبارت دیگر نحوه اجرای سیستم برق کشی یک ساختمان صنعتی در مقایسه با یک ساختمان اداری و مسکونی متفاوت است.

از این رو تجهیزات مورد نظر نیز در سازه های مختلف بر اساس نوع کاربرد هر مورد متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر بار الکتریکی مورد نیاز در یک ساختمان مسکونی، متفاوت تر از ساختمان های صنعتی می باشد. به طور کلی تجهیزات مورد نیاز برای اجرای تاسیسات برقی سازه های مختلف شامل موارد زیر است.

 • مولتی متر
 • آمپرسنج
 • اهم سنج
 • ولت متر
 • فنر سیم کشی
 • کابل شبکه
 • کلید و پریز
 • انواع پیچ کشتی و چهارسو، انبر دست، سیم لخت کن و سیم چین
 • فاز متر
 • لوله خم کن دستی و هیدرولیکی
 • قیچی سیم بری و کابل بری
 • دستگاه بتن کن و شیار زن برای ایجاد شیار روی سقف، کف و دیوار سازه

 

قیمت  سیم کشی برق ساختمان

 

قیمت  سیم کشی برق ساختمان

قیمت اجرای تاسیسات الکتریکی ساختمان به موارد مختلفی بستگی دارد. همچنین هزینه مورد نیاز برای اجرای سیم کشی برق هر پروژه و سازه در مقایسه با دیگر سازه ها متفاوت است. ناگفته نماند که رعایت اصول و استانداردها از مرحله طراحی، اجرا و بهره گیری از تاسیسات برقی و مکانیکی، علاوه بر تضمین ایمنی سازه و آسایش بیشتر کاربران به نوعی در مدیریت و کاهش هزینه ها نیز نقش دارد.

زیرا انتخاب تجهیزات با کیفیت، نصب و اجرای درست و همچنین استفاده اصولی و استاندارد از آنها، به نوعی شرایط مناسب جهت افزایش طول عمر سیستم های الکتریکی و همچنین کاهش مصرف انرژی را به همراه دارد. به طور کلی مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت سیم کشی برق در سازه های مختلف شامل موارد زیر است.

 • وسعت پروژه ساختمانی
 • محل و موقعیت جغرافیایی پروژه
 • میزان پیچیدگی پروژه
 • تجهیزات مورد نیاز برای اجرا
 • قیمت روز تجهیزات مورد نیاز