شنبه تا چهارشنبه

02188237305

09121885760 - 09121883530

اجرای تاسیسات آتشنشانی ساختمان

اجرای تاسیسات آتشنشانی ساختمان

اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان کدامند؟ نکات مهم در اجرای سیستم اطفا حریق

تاسیسات آتش نشانی ساختمان را می‌ توان یکی از مهمترین بخش‌ ها در اجرای تاسیسات مکانیکی عنوان کرد. با توجه به اینکه تامین امنیت ساکنین و ساختمان یکی از مهم‌ ترین معیارها برای تکمیل سازه‌ ها شناخته می‌ شود، این روزها اجرای سیستم اعلام و اطفا حریق از جمله مهم‌ ترین و ضروری‌ ترین بخش‌ ها در تکمیل ساختمان به شمار می‌ رود. در حال حاضر روش‌ های مختلفی جهت اجرای تاسیسات آتش نشانی برای ساختمان‌ ها ارائه شده است. اهمیت اجرای این تاسیسات و ارتباط مستقیم آن با امنیت ساکنین این مهم را می‌ طلبد که روند اجرای پروژه توسط یک تیم کاربلد و حرفه‌ ای طی شود. مطابق با جدیدترین استانداردهای ملی و بین‌ المللی باید تاسیسات اطفاء حریق و سیستم آتش نشانی را اجرا کرد.

 

اجرای تاسیسات آتشنشانی ساختمان

 

انواع سیستم‌ های آتش نشانی ساختمان کدامند؟

در حالت کلی برای اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان 3 روش ارائه شده است.

 1. سیستم آتش نشانی خشک

روش نخست در تاسیسات آتش نشانی ساختمان تحت عنوان سیستم خشک برای هنگامی که حجم آتش سوزی زیاد باشد، می‌ تواند بهترین روش عنوان شود. نوع اجرای این سیستم آتش نشانی به شکلی است که از لوله‌ های خشک استفاده می‌ کنند. در حالت عادی درون این لوله‌ ها هیچگونه آبی قرار ندارد. روش اجرا نیز به گونه‌ ای است که از درب ورودی بنا سیستم را اجرا کرده و به سایر طبقات آن انشعابات را هدایت می‌ کنند. با توجه به این امر و با کم و زیاد کردن فشار آب برای سرعت بخشیدن به عملیات اطفا حریق و سهولت در انجام کار بهترین روش به شمار می‌ رود.

 • سیستم آتش نشانی تر

روش دیگر که برای اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان می‌ تواند مورد استفاده قرار گیرد، سیستم تر نام دارد. همانگونه که از نام این روش پیداست درون لوله‌ ها آب همیشه در جریان بوده و به محض آتش سوزی می‌ توان از آن ها استفاده کرد. این سیستم را به آب شهری و یا منبع آب ساختمان متصل می‌ کنند. با توجه به نحوه اجرای سیستم آتش نشانی تر، لازم است که همواره آب درون لوله‌ ها قرار داشته باشد. به محض باز کردن شیر ورودی، آب به نازل سر لوله و جعبه آتش نشانی انتقال داده شده و می‌ توان برای اطفای حریق از آن استفاده نمود.

 1. آتش نشانی به روش ترکیبی

رایج‌ ترین روشی که برای اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد، روش ترکیبی است. در این روش به صورت همزمان از سیستم‌ های خشک و تر استفاده می‌ کنند. با توجه به اینکه برای تامین فشار و هدایت کردن آن به طبقات بالا در ساختمان‌ های چند طبقه باید از تجهیزات استاندارد و توانمند کمک گرفته شود، از بوستر پمپ آتش نشانی استفاده می‌ کنند.

 

نوع سیستم اطفا حریق

 

نوع سیستم اطفا حریق

مجموعه‌ هایی که در زمینه اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان فعالیت خود را انجام می‌ دهند از سیستم‌ های مختلف جهت خاموش کردن آتش استفاده می‌ کنند. علاوه بر روش‌ های اجرای سیستم آتش نشانی، نوع فناوری به کار رفته و موادی که برای اطفای حریق به کار گرفته می‌ شوند نیز متفاوت است.

 • سیستم اطفا حریق با آب

اگر آتش سوزی در اثر سوختن کاغذ یا چوب اتفاق بیفتد، استفاده از آب بهترین روش برای خاموش کردن آن خواهد بود. فراموش نکنید به هیچ عنوان نباید برای خاموش کردن آتش سوزی سیستم‌ های الکتریکی از این روش استفاده شود.

 • سیستم اطفاء حریق با کف

گاهی مواقع روش اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان به شکلی است که برای کنترل آتش سوزی و خاموش کردن آن از مایعات غیر قابل اشتعال می‌ توان استفاده نمود. نوع سیستم اطفاء حریق با کف شباهت زیادی به کپسول‌ های آتش‌ نشانی دارد. از این روش نیز هنگامی که آتش سوزی الکتریکی رخ داده است نباید استفاده کرد.

 • سیستم اطفا حریق با کربن دی اکسید

یک تیم کاربلد و حرفه‌ ای برای اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان از سیستم اطفاء حریق با کربن دی اکسید نیز استفاده می‌ کند. هنگامی که آتش سوزی ناشی سیستم‌ های الکتریکی باشد، باید از این روش کاربردی استفاده نمود.

 

هزینه اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان

 

هزینه اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان

هزینه اجرای تجهیزات آتش نشانی ساختمان با توجه به شرایط مختلف متفاوت است. بسته به اینکه چه نوع سیستمی برای اطفاء حریق مورد استفاده قرار می‌ گیرد، قیمت اجرای تجهیزات آتش نشانی اعلام می‌ شود. علاوه بر این بر اساس متراژ ساختمان و تعداد طبقات نیز باید برآورد هزینه را جهت اجرای سیستم اطفاء حریق انجام داد. فراموش نکنید که نوع کاربری ساختمان مانند مسکونی، تجاری و یا صنعتی بودن نیز در هزینه‌ های کلی اجرای این سیستم امنیتی تاثیر می‌ گذارد. یادآور می‌ شویم که در اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان این بخش یعنی سیستم اطفاء حریق همواره به عنوان یکی از مهم‌ ترین و حساس‌ ترین روش‌ ها تحت نظر اساتید و مهندسین امر صورت خواهد گرفت.

 

تاسیسات آتش نشانی آب پاشی خودکار

 

تاسیسات آتش نشانی آب پاشی خودکار

در اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان‌ ها برخی از سیستم‌ های امنیتی می‌ توانند کمک زیادی به خاموش کردن سریع آتش داشته باشند. به عنوان مثال سیستم آب پاشی خودکار یکی از بخش‌ های مهم در اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان بوده و آن را در بناها نصب می‌ کنند. در حالت کلی سیستم آب پاشی خودکار نوعی شبکه آبرسانی به شمار می‌ رود که با هدف مقابله با حریق و سریع‌ تر کردن روند خاموش شدن آتش طراحی می‌ شود.

برای اینکه بازدهی و کارایی سیستم بالاتر رود از تانکرهای جداگانه و پمپ‌ های توانمند در سیستم آب پاشی خودکار می‌ توان استفاده کرد. سیستم آب پاشی خودکار ساختمان باید با رعایت استانداردهای ملی نصب شود. با توجه به این امر به منظور اطمینان از عملکرد صحیح سیستم آب پاشی خودکار، تست و بررسی دوره‌ ای آن را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

 

سیستم تشخیص آتش و دود

 

سیستم تشخیص آتش و دود

یکی دیگر از مواردی که در اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان باید به آن پرداخته شود، استفاده از سیستم تشخیص آتش و دود است. این سیستم کمک می‌ کند تا به محض احساس آتش سوزی و یا انتشار دود در ساختمان هشدار به ساکنین داده شود. در اجرای تاسیسات آتش‌ نشانی ساختمان باید این نوع سیستم را با دقت نصب کرد. سیستم تشخیص آتش و دود در محفظه پلاستیکی و با اشکال مختلف اجرا می‌ شود. یک سنسور درون سیستم قرار گرفته که به محض آتش سوزی فعال شده و ساکنین را جهت خروج آگاه خواهد کرد.

 

مهمترین خدمات متخصصین اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان

 

مهمترین خدمات متخصصین اجرای تاسیسات آتش نشانی ساختمان

مجموعه‌ ای که برای اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان و قسمت تاسیسات آتش نشانی استخدام می‌ کنید باید بتواند یک سیستم کامل و بی‌ نقص را راه اندازی کند. از جمله خدماتی که متخصصین مجموعه تیوان تاسیسات ارائه می‌ دهند، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اجرای سیستم آتش‌ نشانی به روش خشک
 • اجرای سیستم آتش نشانی به روش تر
 • اجرای سیستم آتش نشانی ترکیبی
 • نصب بوستر پمپ آتش نشانی
 • اجرای لوله کشی اسپرینکلر یا آب فشان
 • اجرای لوله کشی سیستم اطفا حریق در ساختمان
 • تعویض قطعات کپسول و سیستم آتش نشانی ساختمان
 • خدمات تعمیر و نگهداری از سیستم اعلام و اطفا حریق

سخن پایانی

اجرای تجهیزات آتش نشانی ساختمان به عنوان یکی از مهمترین مراحل برای تکمیل قابلیت‌ های ایمنی پروژه باید توسط یک تیم متخصص صورت پذیرد. با توجه به اینکه این روزها روش‌ های مختلفی برای اجرای سیستم اطفا حریق ارائه شده است، مجموعه‌ ای که استخدام می‌ کنید باید از متخصصین این امر بهره برده تا با رعایت استانداردهای روز بتواند یک سیستم کامل را راه اندازی کند. تیم تخصصی تیوان تاسیسات خود را موظف می‌ داند که در این شرایط با بهره‌ گیری از جدیدترین تجهیزات و مهندسین امر، خدمات گسترده‌ ای را در اختیار شما بگذارد.

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *