شنبه تا چهارشنبه

02188237305

09121885760 - 09121883530

اجرای تاسیسات لوله کشی گاز

اهمیت اجرای اصولی تاسیسات لوله کشی گاز

اهمیت اجرای اصولی تاسیسات لوله کشی گاز

اجرای اصولی تاسیسات لوله کشی گاز و رعایت نکات مهندسی از جمله مهمترین موارد برای تکمیل ساختمان‌ های مسکونی، اداری، تجاری و کاربری‌ های دیگر است. نکات مختلفی وجود دارند که هنگام اجرای تاسیسات گازرسانی باید مورد توجه قرار گیرند. با توجه به اینکه برای طی کردن این فرآیند و جهت تایید شدن باید از یک سری قوانین و مقررات وضع شده پیروی کنند، کار را به یک مجموعه حرفه‌ ای و متخصص سپرده تا در این زمینه دچار مشکل نشوید.

اجرای تجهیزات لوله کشی گاز پس از مرحله دیوار چینی در ساختمان شروع می‌ شود. این امر به حدی حائز اهمیت است که برای اجرای آن باید به سراغ یک پیمانکار و تیم حرفه‌ ای بروید. علاوه بر این باید روند تایید پرونده در سازمان نظام مهندسی را نیز طی کنید. با توجه به این شرایط اجرای گازرسانی به ساختمان را می‌ توان یکی از ابتدایی‌ ترین موارد در اجرای کلی تاسیسات مکانیکی ساختمان دانست.

منظور از اجرای اصولی تاسیسات لوله کشی گاز

منظور از تاسیسات گازرسانی چیست؟

هنگامی که صحبت از تاسیسات لوله کشی گاز و گازرسانی به ساختمان به میان می آید باید بدانید که منظور از این فرآیند پروژه‌ ای است که با انجام آن گاز شهری به نقاط مختلف در ساختمان انتقال داده می‌ شود. در واقع می‌ توان بیان کرد که لوله کشی گاز ساختمان به شکلی انجام می‌ گیرد که در کل بنا و یا در بخشی از آن باید توزیع گاز صورت گرفته و در بخشی از نقاط خاص خانه باید لوله‌ های اضافه حذف شوند.

مراحل مختلفی وجود دارند که در اجرای تاسیسات لوله کشی گاز باید گام به گام آن ها را طی کرد. به عنوان مثال بررسی مشاوره از مهندسین شرکت‌ های تاسیساتی یکی از مهم‌ ترین قدم‌ هایی به شمار می‌ رود که قبل از شروع به انجام هر کاری باید آن را بردارید. یک سری اصول و استاندارد بین المللی برای گازرسانی به ساختمان‌ ها با کاربری‌ های مختلف وجود دارد. به همین علت مطابق با این استانداردهای ملی و بین‌ المللی باید طراحی شبکه صورت پذیرد.

مهمترین نکات در اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان

مهمترین نکات در اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان

فرآیند اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان و گازرسانی به بخش‌ های مختلف باید با در نظر گرفتن یک سری اصول و قواعد کارشناسی انجام گیرد. نکات مختلفی وجود دارند که در گازرسانی به ساختمان توسط مهندسین و پیمانکاران در نظر گرفته می‌ شوند.

در گام نخست مسیر عبور لوله‌ های گاز باید به شکلی انتخاب شود که در ایمن‌ ترین حالت ممکن بوده تا از بروز مشکلات و آسیب رساندن به ساختمان بتوان جلوگیری نمود.

نکته مهم دیگری که تیم تخصصی برای اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان در نظر می‌ گیرد، انتخاب کوتاه‌ ترین مسیر خواهد بود. طراحی نقشه لوله کشی گاز ساختمان به شکلی صورت می‌ گیرد که لوله‌ های گاز با طی کردن کوتاه‌ ترین مسیر به قسمت‌ های مختلف بنا خواهند رسید.

مسیر عبور لوله‌ های گاز به قسمت‌ های مختلف ساختمان به هیچ عنوان نباید برای تاسیسات مکانیکی ساختمان و سایر بخش‌ های سازه تداخل ایجاد کرده و یا به آن ها آسیب وارد نماید.

طراح و مهندس به خوبی می‌ داند که نباید از داخل واحدهای مسکونی، تاسیسات گازرسانی را به بخش‌ های مختلف هدایت کنند.

حتی الامکان لوله کشی گاز ساختمان در فضایی خارج از داخل قسمت‌ های مختلف بنا انجام می‌ گیرد.

یکی دیگر از نکات مهم در اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان قرارگیری آن ها در معرض دید افراد است.

هر مصرف کننده و هر قسمت از سازه باید یک شیر گاز در اختیار داشته تا در صورت لزوم بتواند جریان گاز را قطع کند. به هیچ عنوان برای چند مصرف کننده نباید از یک شیر مشترک استفاده کرد.

مکان نصب دستگاه‌ های در اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان نیز باید به شکلی انتخاب شود که در نزدیکی پرده قرار نداشته باشد.

رعایت این اصول برای نقشه کشی گاز ساختمان حائز اهمیت بوده و مجموعه‌ ای که این پروژه را در اختیار می‌ گیرد باید دقت بالایی در انجام آن داشته باشد.

قیمت لوله کشی گاز ساختمان

قیمت لوله کشی گاز ساختمان

عوامل مختلفی بر اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان تاثیر می‌ گذارند. نحوه توزیع گاز در بنا از جمله مهمترین عوامل در این زمینه است. علاوه بر این با توجه به نوع سازه و کاربری آن، تاسیسات گازرسانی با قیمت‌ های متفاوت نصب می‌ شوند. حجم کار و همچنین مسیر اجرای لوله کشی گاز به بخش‌ های مختلف ساختمان دیگر مواردی هستند که در قیمت گازرسانی می‌ توانند موثر باشند.

گاهی اوقات تعداد واحدهای ساختمان زیاد بوده و برای اجرای لوله کشی گاز آن باید مدت زمان زیادی برای اتمام پروژه وقت صرف نمود.

تاسیسات گازرسانی صنعتی

تاسیسات گازرسانی صنعتی

در اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان نوع کاربری بنا اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال برای گازرسانی به مجموعه‌ های صنعتی باید چند نکته کلیدی در نظر گرفته شوند. با وجود اینکه گازرسانی برای مصارف صنعتی مجاز نیست ولی گاهی مواقع نیاز است که جابجایی در این کارگاه‌ ها صورت پذیرد. برخی از شرکت‌ ها برای رفع نیازهای خود به روش کنترل شده از گازهایی نظیر اکسیژن، نیتروژن و آرگون استفاده می‌ کنند. انتقال این نوع گازها بر اساس استانداردهای متفاوت و از طریق سیلندر صورت خواهد پذیرفت. اجرای تاسیسات گازرسانی به این نوع ساختمان‌ ها نیاز به دانش و تجربه زیاد دارد.

اجرای پروژه‌ های تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان

اجرای پروژه‌ های تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان

اجرای تاسیسات لوله کشی گاز ساختمان به هیچ عنوان نباید به صورت غیر اصولی انجام پذیرد. سفارش‌ های بزرگ مانند گازرسانی به هتل، آشپزخانه‌ های بزرگ، رستوران‌ ها و همچنین ساختمان‌ های اداری را سعی کنید به مجموعه متخصص و یک تیم کار بلد بسپارید. با توجه به اینکه لوله کشی گاز یکی از مهم‌ ترین بخش ها در اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان به شمار می‌ رود، انجام اصولی و استاندارد آن می‌ تواند تاثیر زیادی در بالا بردن کیفیت ساختمان داشته باشد.

 

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *