شنبه تا چهارشنبه

02188237305

09121885760 - 09121883530

اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان با هدف افزایش ایمنی و امنیت سازه و همچنین ایجاد شرایطی راحت و مطلوب برای کاربران آن صورت می گیرد و شامل موارد مختلفی می باشد. پیشرفت علم و تکنولوژی، در صنعت ساختمان سازی تحولات چشمگیری ایجاد کرده است.

به نحوی که در حال حاضر تکمیل یک سازه در مقایسه با گذشته نیاز به نصب و اجرای امکانات مختلفی دارد که در اصطلاح کلی از آنها به عنوان تاسیسات ساختمان یاد می شود. بنابراین تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل زیر مجموعه های مختلفی نظیر اجرای لوله کشی آب و فاضلاب، اجرای سیستم گرمایشی و سیستم تهویه مطبوع، سیستم اطفاء حریق یا آتشنشانی، تاسیسات استخر و غیره می شود که هر کدام از آنها در جایگاه خود اهمیت زیادی دارند و باید با رعایت تمامی استانداردها به مرحله اجرا در بیایند.

 

نحوه اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

نحوه اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

در حال حاضر یکی از مهم ترین بخش های صنعت و ساخت ساز شامل تاسیسات مکانیکی است که اجرای درست و استاندارد آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا اجرای صحیح و همچنین استفاده درست از تاسیسات مکانیکی نقش بسیار موثری در افزایش بهبود شرایط زندگی و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی دارد. به جرات می توان گفت که در صنعت ساختمان سازی مدرن این بخش جزو جدای ناپذیر سازه محسوب می شود و حتماً باید به واسطه تیم های فنی و متخصص به مرحله اجرا برسد.

باید متذکر شد که با وجود یک سری مشترکات، اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان در همه سازه ها شرایط یکسانی ندارد و استانداردهای موجود در این زمینه بر اساس نوع کاربری سازه متفاوت است. به عنوان مثال تاسیسات مکانیکی مورد نیاز در یک سازه صنعتی نسبت به یک سازه اداری یا مسکونی شرایط کاملا متفاوت تری دارد.

هرچند که اجرای تاسیسات ساختمانی مطابق با استانداردهای روز دنیا یک فرایند هزینه بر به شمار می رود اما در یک دیدگاه کلی می توان از آن به عنوان یک سرمایه گذاری نیز یاد کرد. زیرا اجرای درست و استاندارد آن تا حدود زیادی منجر به افزایش ارزش افزوده کل سازه می شود. به عبارت دیگر متناسب با سطح کیفیت اجرای تاسیسات بر ارزش ریالی ساختمان نیز افزوده می شود. از طرف دیگر امنیت و آسایش کاربران ساختمان نیز بیش از بیش از ارتقا پیدا می کند.

تاسیسات مکانیکی باید به نحوی اجرا شود که بین همه موارد هماهنگی وجود داشته باشد. به عنوان مثال تاسیسات بهداشتی مانند آب و فاضلاب و تاسیسات مرتبط با استخر، جکوزی و سونا به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند. از طرف دیگر هر دو سیستم فوق نیز با سیستم سرمایشی و گرمایشی ارتباط دارند.

از این رو فرایند اجرای تاسیسات مکانیکی باید به نحوی صورت بگیرد که هماهنگی لازم با همه جزئیات بین همه زیر مجموعه ها ایجاد شود. به همین دلیل باید گفت که اجرای درست و اصولی تاسیسات مکانیکی ساختمان یک فرایند تخصصی و فنی بوده و باید کاملاً برنامه ریزی شده و همچنین با تبعیت از طرح های مهندسی صورت بگیرد.

بنابراین اگر یک طرح کلی و هماهنگ برای اجرا وجود نداشته باشد، هم مراحل اجرا دچار چالش و پیچیدگی های زیادی خواهد شد و هم آنکه بهره گیری از تاسیسات اجرا شده آنچنان که انتظار می رود، رضایت بخش نخواهد بود. به طور کلی مهم ترین زیر مجموعه های سیستم مکانیکی در سازه های مختلف شامل موارد زیر است.

اجرای اصولی تاسیسات ساختمان

 • اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در تاسیسات ساختمان

یکی از مجموعه های مهم اجرای تاسیسات مکانیکی، سیستم لوله کشی آب و فاضلاب است. سیستم لوله کشی تمامی بخش هایی که به مایعات اجازه حرکت می دهند، را در بر می گیرد و شامل مواردی نظیر مخزن ها، اتصالات لوله کشی، لوله ها و شیرآلات به کار رفته در ساختمان می شود.

البته در سیستم لوله کشی مدرن علاوه بر تجهیزات سنتی و رایج گاز و لوله های سوخت نیز جزو سیستم لوله کشی محسوب می شوند. همچنین سیستم های لوله کشی برای سرمایش و گرمایش آب، سیستم های تصفیه آب، لوله های آب باران و زهکشی زیرزمینی و سطحی نیز از دیگر مواردی هستند که در اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در تاسیسات ساختمان مد نظر قرار دارند.

به طور کلی مهم ترین اهداف اجرای سیستم لوله کشی و فاضلاب در سازه های مختلف توزیع و استفاده از آب قابل شرب و همچنین از بین بردن آب های اضافی بوده و موارد مختلفی نظیر آبگرمکن، ماشین لباسشویی، توالت، ماشین ظرفشویی، حمام و واحدهای زباله را دربرمی گیرد.

اجرای سیستم گرمایشی در تاسیسات ساختمان

 • اجرای سیستم گرمایشی در تاسیسات ساختمان

اجرای سیستم های گرمایشی و سرمایشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان نیز یکی از مهم ترین موارد بوده که به واسطه تکنولوژی های مختلفی صورت می گیرد. هدف اصلی اجرا و به کارگیری سیستم های سرمایشی و گرمایشی فراهم کردن محیطی با دمای مطلوب و همچنین حفظ کیفیت هوا است. علاوه بر موارد فوق اجرای سیستم سرمایشی و گرمایشی در ساختمان منجر به ایجاد آسایش و افزایش سطح راحتی در محیط داخلی آن است.

در تمامی سازه ها با کاربری های مختلف، سیستم گرمایشی و سرمایشی مهم بوده و باید بر حسب شرایط به بهترین شکل ممکن اجرا شود. برای اجرای سیستم سرمایشی و گرمایشی تجهیزات مختلفی نظیر شوفاژ، آیر واشر، کولر گازی، کولر آبی، زنت، فن کویل ها، چیلرها، کنداسورها، اسپلیت ها، هواسازها و غیره کارایی دارند.

البته ناگفته نماند که اجرای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی نیز در همه سازه ها به یک صورت نیست و موارد مختلفی نظیر موقعیت ساختمان، نوع کاربری منطقه جغرافیایی و غیره بر شرایط اجرای این مقوله تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال سیستم سرمایشی برای ساختمان هایی که در مناطق گرمسیر ساخته می شوند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از ضروری ترین تجهیزات محسوب می شود.

زیرا در غیر این صورت گرمای شدید هوا تا حدود زیادی سطح راحتی و آسایش ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورتی که در مناطق سردسیری به کارگیری سیستم گرمایشی مطلوب اهمیت بالاتری دارد و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

سیستم تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمانی

 • سیستم تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمانی

یکی دیگر از مهم ترین زیر مجموعه های تاسیسات مکانیکی، شامل سیستم تهویه مطبوع است. اجرای سیستم تهویه مطبوع در سازه ها به منظور تنظیم دما و رطوبت داخلی و همچنین حفظ کیفیت هوای داخلی صورت می گیرد. جهت حفظ کیفیت هوای داخلی باید شرایط مناسبی برای ورود هوای تازه و خارج کردن هوای پایدار و فیلتراسیون فراهم شود.

در حال حاضر برای اجرای سیستم تهویه ۳ روش وجود دارد که شامل روش مکانیکی، روش طبیعی و سیستم ترکیبی است. ناگفته نماند که روش ترکیبی، شامل ترکیبی از روش طبیعی و مکانیکی می باشد.

مهندسان تاسیسات ساختمانی برای این منظور از سیستم های مختلفی نظیر چیلرها و بویلرها استفاده می کنند. به عبارت دیگر چیلرها و بویلرها قسمتی از سیستم تهویه به شمار می روند که جهت گرم کردن کویل ها یا کویل های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت تهویه مطبوع فضای داخلی به صورت طبیعی باید هوای تازه و بیرون جایگزین هوای ثابت داخلی شود. این فرایند به نوعی نیاز به سیستم های گرمایشی یا سرمایشی در ساختمان را بالا می برد. به همین دلیل جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی، اجرای سیستم تهویه هوا با استفاده از یک سیستم تهویه واحد، به نحوی صورت می گیرد که تهویه هوا از طریق بازیابی تهویه گرما به واسطه گردش مجدد هوای داخلی انجام شود.

به طور کلی اجرای سیستم تهویه هوای مطبوع در سازه های مختلف با در نظر گرفتن همه جوانب صورت می گیرد. زیرا در غیر این صورت تعامل ایده آلی بین حرارت و خنک کننده برقرار نمی شود و در نتیجه کنترل رطوبت و تهویه هوا نیز به شکل استاندارد امکانپذیر نخواهد بود.

( آتشنشانی) سیستم اطفاء حریق در تاسیسات ساختمانی

 • ( آتشنشانی) سیستم اطفاء حریق در تاسیسات ساختمانی

آتش سوزی یکی از اتفاقات غیر قابل پیش بینی بوده که هر سازه ای ممکن است با آن مواجه شود. منتهی اثرات تخریبی ناشی از این اتفاق بر روی همه ساختمان ها به یک میزان نیست و شرایط کاملاً بستگی به کیفیت سیستم اطفاء حریق هر سازه دارد. به عبارت دیگر هر چقدر سیستم اطفاء حریق در یک ساختمان با کیفیت تر و استاندارتر باشد به همان میزان امکان گسترش آتش سوزی نیز کم می شود. به طور کلی اجرای سیستم اطفاء حریق در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها با هدف حفظ جان و مال کاربران سازه صورت می گیرد و نقش زیادی افزایش ایمنی ساختمان دارد.

آتشنشانی یا سیستم اطفاء حریق در تاسیسات ساختمانی شامل تجهیزات و امکانات مختلفی است که مهمترین آنها شامل تجهیزات قابل حمل یا دستی آتش نشانی، دستگاه های هشدار دهنده و دستگاه های اسپرینکلر هستند. به عنوان مثال تجهیزات دستی یا قابل حمل شامل کپسول آتش نشانی، شلنگ های مختص آتش نشانی، قفسه های مقاوم در برابر حریق و پتوهای ضد حریق هستند.

دستگاه های هشدار دهنده نیز شامل سیستم هایی می باشند که در حین احداث ساختمان جهت کاهش خطرات و خسارات ناشی از آتش سوزی برای آن نصب می شوند. ناگفته نماند که بهترین سیستم های اطفاء حریق و آتش نشانی شامل دستگاه های اسپرین کلر است. زیرا این دسته از تجهیزات به صورت خودکار می توانند آتش سوزی را تشخیص داده و برای انتقال هشدار وارد عمل شوند حتی قدرت کنترل آتش سوزی را نیز دارند.

تاسیسات استخر

 • تاسیسات استخر

یکی دیگر از مباحث مهم اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان مربوط به تاسیسات استخر است. در هنگام ساخت استخر باید موارد فنی مختلفی مورد توجه قرار بگیرد. به عبارت دیگر در تاسیسات استخر باید از مصالح ساختمانی مرغوب و تجهیزات مناسب استفاده شود. زیرا در غیر این صورت شرایط مطلوب و مناسب برای بهره گیری از آن برای کاربر فراهم نمی شود.

البته در کنار انتخاب و به کارگیری تجهیزات و مصالح مرغوب و با کیفیت، اجرای پروژه با دقت و مهارت لازم نیز از دیگر نکات مهم حاکم بر این امر محسوب می شود. در واقع نصب و اجرای تاسیسات استخر نیز یک فرایند کاملاً حرفه ای بوده و نیاز به تجربه و تخصص دارد. به همین دلیل انجام آن باید به واسطه تکنسین های ماهر صورت بگیرد.

مهمترین تجهیزات برای اجرای تاسیسات استخر شامل دستگاه تصفیه آب، پمپ آب، لوله و اتصالات، انواع شیرآلات، دستگاه کولر زنی، سیستم گرمایشی یا هیتر، مخزن اسید، پمپ تزریق، دستگاه اندازه گیری مواد شیمیایی آب، آبنما، سیستم گردش آب، مشعل، فواره، سیستم نور استخر، دیگ آب گرم، سیم برق، چراغ و لامپ می باشد.

اصول مهم و قوانین حاکم بر اجرای تاسیسات مکانیکی

اصول مهم و قوانین حاکم بر اجرای تاسیسات مکانیکی

در حالت کلی الزامات قانونی مختلفی برای اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان در تمامی مراحل اعم از طراحی، اجرا، بهره برداری، نگهداری و تغییرات وجود دارد که متصدیان اجرا و همچنین کاربران باید همواره آنها را مدنظر قرار دهند. برخی از مهمترین الزامات قانونی مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل موارد زیر است.

 • طراحی نصب اجرا و بهره برداری از تاسیسات مکانیکی باید به نحوی باشد که منجر به آسیب دیگر اجزای ساختمان از نظیر جداره های مناطق آتش و ایستایی و در نتیجه کاهش و مقاومت ساختمان نشود.
 • تاسیسات مکانیکی نباید در محل های پرخطر نصب و اجرا شوند
 • تغییر و تعمیر تاسیسات مکانیکی باید به نحوی صورت بگیرد که منجر به آسیب و صدمه وضعیت تاسیسات نشود. زیرا اگر تاسیسات مکانیکی صدمه و آسیب ببینند تا حدود زیادی ایمنی و راحتی سازه برای کاربر کم می شود.
 • تعمیر و تعویض تاسیسات مکانیکی نباید به نحوی باشد که بار سرمایشی و گرمایشی اضافی برای تاسیسات به همراه داشته باشد.
 • تاسیسات مکانیکی باید در ایمن ترین و بهداشتی ترین حالت ممکن نگهداری شده و همچنین مورد بهره گیری قرار بگیرند.
 • در صورت تعویض کاربری یک سازه باید تاسیسات مکانیکی آن توسط مراجع ذیربط مورد تایید قرار بگیرد. زیرا تغییر کاربری سازه بدون توجه به تاسیسات مکانیکی ممکن است تا حدود زیادی بهداشت، ایمنی، آسایش و شرایط بهره وری از این تاسیسات را تحت تاثیر قرار دهد.
 • مالک ساختمان باید تمامی مدارک لازم مبنی بر آزمایش تمامی مصالح فنی مورد استفاده برای اجرای تاسیسات مکانیکی را در اختیار ناظر قرار دهد. به عبارت دیگر استفاده از مصالح و تجهیزات مطمئن و استاندارد برای اجرای تاسیسات مکانیکی در تمامی سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از نظر کیفیت مورد تایید ناظر ساختمان باشند.